ruotsi banner

Finlands Vita Ros' och Finlands Lejons orden förlänas till vedermäle för framstående såväl civila som militära förtjänster för fosterlandet. Utlänningar kan jämväl belönas med dessa ordnar.

Etu sivuSlide show 230x304 1

Republikens President har i egenskap av stormästare för Finlands Vita Ros' och Finlands Lejons ordnar beslutat att 4.6.2019 åt förtjänta finska medborgare förläna följande utmärkelsetecken:

Sökning (exv. på namn eller ort) kan göras direkt med kommandot CTRL + F. Sökresultaten kan bläddras igenom med hjälp av Enter-tangenten.

 

Kommendörstecknet av Finlands Vita Ros' orden
 
  Välimäki, Pasi Tapio, prikaatikenraali, Vantaa
Sammanlagt: 1
 Till början
 
Kommendörstecknet av Finlands Lejons orden
 
  Helle, Juha Tapio, eversti, Tampere
Holma, Pertti Jarmo Ilmari, eversti, Ylöjärvi
   
  Kaakinen, Kari Tauno Antero, eversti, Espoo
Kainulainen, Harri Sakari, vakuutusneuvos, Helsinki
Kilpi, Juha Tapani, kommodori, Helsinki
Klemola, Olli Osmo Ilmari, insinöörieversti, Luumäki
Koski, Arto Tapio, kaupallinen neuvos, Helsinki
Köpsi, Markku Juhani, insinöörieversti, Tampere
   
  Nordström, Hanna Kristiina, hallitusneuvos lainsäädäntöjohtajana, Espoo
   
  Peltonen, Rami Tapio, kommodori, Espoo
   
  Ritakorpi, Arto Antero, insinöörieversti, Tampere
   
  Seppälä, Juha Petteri, eversti, Vaajakoski
Suikkanen, Riku Juhani, eversti, Hämeenlinna
   
  Vehkaoja, Esapekka Juhaninpoika, eversti, -
Sammanlagt: 14
 Till början
 
Riddartecknet av I klass av Finlands Vita Ros' orden
A Aitos, Jan-Erik, komentaja, Turku
Anttonen, Jukka Kalervo, toimitusjohtaja, Lahti
B  
C  
D Dahlbo, Mika Marcus, komentaja, Helsinki
E  
F  
G Granlund, Mika Petteri, everstiluutnantti, Helsinki
H Halinen, Vesa Pekka Juhani, osastoesiupseeri, everstiluutnantti, Helsinki
Heininen, Matti Lauri, everstiluutnantti, Tampere
Hörkkö, Jari Juhani, insinöörikomentaja, Turku
I Iikkanen, Tomi Olavi, everstiluutnantti, Jyväskylä
J Jäppinen, Turkka Juhana, insinöörikomentaja, Raatala
K Kalliomäki, Jouni Aatos, everstiluutnantti, Jyväskylä
Kiikka, Jarmo Juhani, everstiluutnantti, Vantaa
Kurikka, Pertti Antti Olavi, insinöörieverstiluutnantti, Tampere
L Lehtinen, Juha-Petri, insinöörieverstiluutnantti, Tampere
Leino, Tuomo Kaarlo, lääkintäeverstiluutnantti, Laukaa
M Mannermaa, Kari Pekka, kenttärovasti, Kangasala
Muona, Saku Markus, everstiluutnantti, Hamina
Mälkki, Jukka Petri, everstiluutnantti, Helsinki
N Naumanen, Kai Markus, everstiluutnantti, Mäntsälä
Nieminen, Ari Pekka, insinöörieverstiluutnantti, Valkeakoski
O  
P Parviainen, Penna Leevi Ilmari, kenttärovasti, Kajaani
Peltomäki, Juha Petteri, everstiluutnantti, Mäntsälä
Q  
R Rajala, Lauri Jousia, insinöörieverstiluutnantti, Nokia
S Solante, Tero Antero, insinöörieverstiluutnantti, Kangasala
T  
U  
V Vankka, Jouko Kari, sotatekniikan professori, Espoo
X  
Y Ylitalo, Pekka Veli Tapani, insinöörieverstiluutnantti, -
Z  
Å  
Ä  
Ö  
Sammanlagt: 25
Till början
 
Riddartecknet av I klass av Finlands Lejons orden
A Aaltonen, Esko Johannes, asessori, Hämeenlinna
Ahonen, Lasse Matti, majuri, Mikkeli
B  
C  
D Dahlström, Mika Petteri, tutkija, Littoinen
E Ehrnrooth, Bernt Henrik, styrelseordförande, Helsingfors
Eklund, Marko Tapani, majuri, Jyväskylä
F Fraktman, Joonas Hermanni, majuri, Helsinki
Friberg, Sami Tapani, majuri, Lahti
G Gentz, Jan Thomas, komentajakapteeni, Helsinki
H Haapala, Ville Antti, majuri, Mikkeli
Halmo, Sami Sakari, majuri, Turku
Hongisto, Sauli Kalevi, majuri, Turku
Hukkanen, Ville Tapani, majuri, Hämeenlinna
I  
J Jaakkola, Tarja Hannele Kaarina, hallitusneuvos, yksikönjohtaja, Espoo
Joenniemi, Veli-Matti Kalevi, insinöörimajuri, Tampere
K Kallio, Eero Tuomas, komentajakapteeni, Kauniainen
Karppinen, Marko Urho, komentajakapteeni, Turku
Kauppinen, Jaakko, majuri, Kuusankoski
Kervinen, Juha-Petri, majuri, Lahti
Kiminkinen, Hannu Ari Ensio, insinöörimajuri, Muurame
Kiviniemi, Jorma Kalevi, erityisasiantuntija, Helsinki
Koistinen, Mikko Petteri, majuri, Kellokoski
Koistinen, Olli Markus, majuri, Mikkeli
Koivuaho, Ari Juhani, majuri, Espoo
Koivula, Niko Kristian, majuri, Vantaa
Korhonen, Marko Tapio, majuri, Siilinjärvi
Koskela, Harri Matias, insinöörikomentajakapteeni, Turku
Koskela, Kai Matias, majuri, Kotka
Kulkki, Jan Erik, majuri, Turku
Kummala, Henri Johannes, komentajakapteeni, Paimio
Kurkinen, Petri Olavi, majuri, Jyväskylä
Känä, Kai Johan Matias, majuri, Vantaa
L Laitinen, Kari Juhani, tietosuojajohtaja, Tampere
Lappalainen, Timo Ensio, majuri, Hämeenlinna
Leeve, Sami Patrik, majuri, Helsinki
Leskinen, Aleksi Aare, majuri, Vantaa
Linnakangas, Raili Anita, toimialapäällikkö, Tampere
Luttinen, Lauri Juhani, komentajakapteeni, Littoinen
Löytönen, Atte Markus, komentajakapteeni, Espoo
M Metsä-Tokila, Kai Oskari, majuri, Mynämäki
Miettinen, Jarkko Yrjö Tapio, komentajakapteeni, Tampere
Moilanen, Mikko Johannes, insinöörimajuri, Tikkakoski
Montonen, Antti Aleksi, majuri, -
Multanen, Miikka Johannes, projektipäällikkö, Julkujärvi
Myllymäki, Tuomo Tapani, lääkintämajuri, Sastamala
Mäenpää, Tero Juhani, majuri, Kankaanpää
N Nummila, Esa Mikael, komentajakapteeni, Salo
Nurmi, Joni Antero, majuri, Vantaa
O Oijala, Eero Valto, majuri, Helsinki
P Pelkonen, Kimmo Antero, diplomi-insinööri, Vantaa
Pelkonen, Pasi Petteri, majuri, Oulu
Perheentupa, Christian Olav, majuri, Piikkiö
Pietiläinen, Lari Jooseppi, komentajakapteeni, Kerava
Pylvänäinen, Jari Juhani, majuri, Turku
Pynnönen, Tero Tommi Juhani, majuri, Mikkeli
Q  
R Rainio, Petri Juhani, majuri, Nokia
Ratinen, Juha Martti Tapani, majuri, Joensuu
Rinne, Pentti Kalevi, insinöörimajuri, Ähtäri
Ruoskanen, Jukka Tapio, tutkimusalajohtaja, Hausjärvi
Rusila, Tuomo Hannu Antero, majuri, Helsinki
S Salberg, Mika Janne, majuri, Kuopio
Salonen, Vesa Matias, ylilääkäri, Loimaa
Seppänen, Juha Matti, komentajakapteeni, Masku
Sovijärvi, Ava Hilja Johanna, ylieläinlääkäri, Turku
Suihkonen, Heikki Juhani, majuri, Jyväskylä
Suokas, Jouni Aleksi, majuri, -
Söderlund, Peter Kristian, komentajakapteeni, Vantaa
T Tamminen, Sampsa Tapani, komentajakapteeni, Helsinki
Tanttu, Simo Samuli, majuri, Palokka
Tiilikainen, Marikaisa, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Trontti, Perttu Johannes, komentajakapteeni, Helsinki
Tuomisto, Ilkka Markus, majuri, Helsinki
Tuovinen, Jussi Tapani, majuri, Jyväskylä
Turpeinen, Eeva-Maija, erikoistutkija, Ylöjärvi
Töhönen, Markus Matti, majuri, Riihimäki
U  
V Virén, Mikko Olavi, majuri, Kouvola
Virtanen, Kati Elina, varatuomari, Espoo
X  
Y Ylinen, Lauri Kalevi, insinöörimajuri, Kangasala
Ylivaara, Annukka Pia, majuri, Vantaa
Z  
Å  
Ä  
Ö  
Sammanlagt: 78
Till början
 
Riddartecknet av Finlands Vita Ros' orden
 
A Aalto, Erkki Olavi, erityisasiantuntija, Helsinki
Ala-Nikula, Ville Matti Sakari, majuri, -
Ala-Rautalahti, Kimmo Konsta Aulis, majuri, Jyväskylä
Anttila, Ari Petteri, majuri, Tikkakoski
Asplund, Matti Juhani, majuri, Loimaa
B Borén, Aleksi Santeri, insinöörimajuri, Tampere
C  
D  
E  
F  
G  
H Hautala, Toni Juhani, majuri, Tampere
Heikkinen, Jarkko Johannes, majuri, Vuokatti
Hoppania, Jukka Markku Tapio, majuri, Paltaniemi
Huhtinen, Lassi Tapani, majuri, Rovaniemi
Hulkkonen, Harri Juhani, insinöörimajuri, Tampere
Hurri, Antti Mikael, sektorijohtaja, -
Hölsö, Olli Rikhard Juhani, majuri, Hämeenlinna
I Immonen, Rami Ensio, geologi, Joutsa
J Jalonen, Sami Sakari, komentajakapteeni, Kustavi
Jorva, Matti Yrjö, majuri, Turku
Juvani, Mikko Henrikki, majuri, Lempäälä
Jäntti, Jaakko Juhani, majuri, Hietama
K Kainulainen, Pertti Hannu Juhani, majuri, Hämeenlinna
Kalli, Tatu Juho Antero, majuri, Ikaalinen
Kalliomäki, Mikael Hannes, majuri, Kouvola
Kankaanpää, Joni Peter, majuri, Laukaa
Karanko, Tuija Tellervo, pääsihteeri, Helsinki
Karhu, Ilkka Antero, majuri, Mikkeli
Karinen, Jarkko Juhani, tutkimusinsinööri, Espoo
Karpoff, Jari-Petteri, majuri, Rovaniemi
Kauhajärvi, Jani Matti, majuri, Kauhajoki
Kauhanen, Tuomas Johannes, majuri, -
Kauppinen, Antti Juha Tapio, komentajakapteeni, Hamina
Keituri, Arto Petri Juhani, insinöörimajuri, Tampere
Ketola, Jouko Tapani, insinöörikomentajakapteeni, Naantali
Kiviharju, Jere Jeremias Oskari, insinöörimajuri, Jyväskylä
Konttinen, Sampo Paulus Petteri, majuri, Ylöjärvi
Korhonen, Hannu Pekka Olavi, majuri, Helsinki
Korhonen, Pauli Ensio, insinöörikomentajakapteeni, Turku
Koukku, Oskar Fabian, majuri, -
L Laaksi, Ilkka Tuomas, lääkintämajuri, Hämeenlinna
Laakso, Ari Pekka, suunnittelija, Turku
Laaksonen, Sanna Maaret, erityisasiantuntija, Helsinki
Laine, Tommi Joonas, majuri, Jyväskylä
Lamminen, Jani Juhani, insinöörimajuri, Tampere
Leino, Petteri, puolustusministerin erityisavustaja, Tampere
Leppänen, Jouko Matias, lääkintämajuri, Kouvola
Liitola, Hanna Kaisa, majuri, Riihimäki
Linnainmaa, Pavel, majuri, Vantaa
Lokka, Mika Markus, majuri, Sodankylä
Luhtajärvi, Tarja Tuulikki, sisäinen tarkastaja, Pirkkala
Lötjönen, Mika Antero, majuri, Kerimäki
M Marjamäki, Veli-Pekka, insinöörimajuri, Loimaa
Mattinen, Mika Petteri, lääkintämajuri, Kouvola
Myllyniemi, Rami Petteri, insinöörimajuri, Lempäälä
Mäkelä, Aki Aarre Johan, insinöörimajuri, Riihimäki
Mäläskä, Mika Pentti Ilmari, insinöörimajuri, Kangasala
N Naasko, Jari Tapani, majuri, Jyväskylä
O Ovaskainen, Toni Allan Kristian, majuri, Lempäälä
P Pajulampi, Jussi Tapani, majuri, Jyväskylä
Pelli, Kalle Antti Johannes, komentajakapteeni, Espoo
Penttinen, Riitta Kaarina, erikoistutkija, Jyväskylä
Pesola, Veli-Matti, majuri, Jyväskylä
Peura, Katja Alina, projektipäällikkö, Ylöjärvi
Pipinen, Antti Juhani, majuri, Sodankylä
Postila, Toni Juhani, majuri, Jyväskylä
Pulkkinen, Janne Petteri, insinöörimajuri, Pirkkala
Q  
R Rantahalvari, Arto Mikael, majuri, Säkylä
Rautio, Samu Markus, komentajakapteeni, Helsinki
Riehunkangas, Petra Juliaana, majuri, Helsinki
Ruotsalainen, Petri Juhani, majuri, Hämeenlinna
Rytkönen, Juha Pekka, osastoinsinööri, Turku
S Salminen, Mika Sakari, komentajakapteeni, Espoo
Sandberg, Reko Mikael, majuri, Espoo
Sauramäki, Tuomas Juhani, insinöörimajuri, Tampere
Seppänen, Klaus Henrik, majuri, Helsinki
Sevon, Mikael Henrik, majuri, -
Silvennoinen, Tero Tapani, komentajakapteeni, Lempäälä
Sävelkoski, Miikka Olli Ilmari, majuri, Oripää
T Taimela, Marko Juhani, majuri, Tampere
Tanskanen, Olli Henrik, komentajakapteeni, Nummela
Tiilikka, Jari Oskari, majuri, Vantaa
Tohmo, Ilkka Kristian, komentajakapteeni, Savitaipale
Tulosmaa, Timo Antero, hallintotieteiden maisteri, Tampere
Tähkänen, Petri Vesa Juhani, majuri, Kangasala
U Uljas, Antti Timo, majuri, Kouvola
V Valve, Hannu Sakari, majuri, Hämeenlinna
X  
Y  
Z  
Å  
Ä  
Ö  
Sammanlagt: 83
Till början
 
Riddartecknet av Finlands Lejons orden
 
A Aappola-Lindström, Katja Susanna, tutkija, -
Ahokas, Risto Juhani, kapteeni, Hamina
Ahonen, Pertti Aaro, johtaja, Kauniainen
Ahonen, Terho, maanviljelijä, yrittäjä, Miehikkälä
Akkanen, Pentti Olavi, liikunnan lehtori, Inari
Ali-Löytty, Sami Juhani, insinööri, Tampere
Arho, Jarno Petteri, insinöörikapteeniluutnantti, Turku
B Back, Kimmo Kalevi, teknikkokapteeni, Helsinki
Björn, Arto Olavi, kapteeni, Siilinjärvi
C  
D  
E Eskola, Petri Johannes, kapteeni, Säkylä
F Forss, Henry Juhani, kapteeni, Tampere
G  
H Haapaniemi, Sari-Sisko Helinä, sosiaalikuraattori, Hamina
Haavisto, Eljas Mikael, järjestelmäinsinööri, Lempäälä
Hakala, Mika Marko Juhani, kapteeni, Hattula
Harjula, Jukka Lauri Olavi, insinööri, Littoinen
Heikkilä, Petteri Kustaa, kenttäsairaanhoitaja, Helsinki
Heinonen, Simo Robert, järjestelmäinsinööri, Tampere
Hirvonen, Henrik Juhani Ilmari, kapteeni, Kuopio
Huhtaniska, Tero Reima Sakari, kapteeni, Rovaniemi
Huomo, Pasi Tapani, kapteeni, Kouvola
Hynninen, Jari Petteri, teknikkokapteeni, Laukaa
Hämäläinen, Mika Ilkka Kristian, kapteeniluutnantti, Nummela
Hämäläinen, Mika Petteri, kapteeni, Mikkeli
Hämäläinen, Riku Petteri, kapteeni, Kouvola
I Iire, Juha Michael, kapteeniluutnantti, Turku
Ikonen, Timo Seppo Tapani, kapteeni, -
J Jalkanen, Juha Tapani, lakimies, Oulu
Jokela, Veli-Matti, kapteeni, Rovaniemi
Jokinen, Anne Margit, suunnittelija, Nousiainen
Juutistenaho, Martti Ensio, kapteeni, Rovaniemi
Järveläinen, Ari Pekka, kapteeni, Sodankylä
Järvinen, Sami Tapani Feliks, kapteeni, Kankaanpää
Jääskeläinen, Simo Pekka Kustaa, terveystieteiden maisteri, Kuopio
K Kajo, Pasi Antero, kapteeni, Rovaniemi
Kalho, Maria Eeva-Liisa, tarkastaja, Jyväskylä
Kannasto, Ville-Matti Johannes, insinöörikapteeniluutnantti, Turku
Keckman, Arto Anssi Olavi, kapteeni, Salo
Kellari, Janne Markus, kapteeni, Viiala
Kemppinen, Sirpa Kristiina, tutkija, -
Ketola, Tiina Susanna, järjestelmäinsinööri, Ylöjärvi
Kilpinen, Jarno Juhani, järjestelmäinsinööri, Hämeenlinna
Kivi, Jyrki Jalmari, rehtori, Inari
Kivi, Mikko Juhani, järjestelmäinsinööri, Pirkkala
Kivinen, Maarit Marjo, hallintosihteeri, Tuusula
Klemola, Jani Yrjö Matias, kapteeni, Jyväskylä
Knuuti, Joonas Juho Iivari, insinöörikapteeni, Pirkkala
Knuutila, Mika Antero, insinööri, Siuro
Knuuttila, Mika Jaakko, kapteeni, Kokkola
Korhola, Anna Inari Maria, vanhempi hallitussihteeri, Helsinki
Korhonen, Kari Pekka, kapteeniluutnantti, Kirkkonummi
Kraft, Lassi Tuomas, insinöörikapteeni, Siilinjärvi
Kujala, Laura Marja Johanna, tietoturvallisuuspäällikkö, Kangasala
Kujanpää, Teemu Iisakki, kapteeniluutnantti, Kirkkonummi
Kukkonen, Jarmo Kalervo, insinöörikapteeniluutnantti, Turku
Kurjenniemi-Nurmi, Armi-Kaarina, suunnittelija, Riihimäki
Kuronen, Pertti Kalevi, suunnittelija, Tampere
Kälviäinen, Olli Jussi, kapteeni, Kouvola
L Laitinen, Antti Tapio, insinööri, Tampere
Lamminaho, Mika Markus, insinööri, Jyväskylä
Lampinen, Ari Tapani, atk-erikoissuunnittelija, Hapuoja
Lehtoranta, Jouko Ilmari, insinööri, Oulu
Lemola, Jukka Tapani, kapteeni, Kouvola
Lepistö, Lauri Petteri, kapteeni, Kouvola
Leppänen, Kari Ilmari, kapteeni, Kouvola
Leppänen, Mika Markus, kapteeni, Järvenpää
Lipponen, Henry Ilmari, kapteeni, Lahti
Lund, Mika Veli-Matti, kapteeni, Turenki
Luoma, Esa Tarmo Jaakko, insinöörikapteeni, Kauhava
Lähdekorpi, Petri Tapio, kapteeni, Akaa
M Mankinen, Jussi Petteri, kapteeniluutnantti, Kirkkonummi
Martikainen, Pekka Olavi, kapteeni, Kouvola
Metsoila, Arto Aleksi, insinöörikapteeni, Riihimäki
Muikku, Timo Petri Olavi, erikoissuunnittelija, Kangasala
Mäenpää, Seppo Juhani, insinöörikapteeni, Riihimäki
Mäkelä, Anttijussi, insinöörikapteeni, Ylöjärvi
N Niemi, Kimmo Antero, insinööri, Pälkäne
Nikkari, Pasi Kosti Antero, kapteeni, Espoo
Nikonen, Juha Pekka Ensio, kapteeni, Kuopio
Norhamo, Kari Juhani, insinööri, Tampere
Nurmi, Janne Johannes, teknikkokapteeniluutnantti, Halikko
Nylander, Mika Ilmari, insinöörikapteeniluutnantti, Kirkkonummi
Näätänen, Vesa Martti Kalevi, kapteeni, Rovaniemi
O Olkkola, Kimmo Kalevi, kapteeni, Lahti
P Pasanen, Pertti Tapani, järjestelmäinsinööri, Jyväskylä
Piispanen, Hannu Antero, työnohjaaja, Jyväskylä
Pirinen, Joni Henrik, kapteeni, Kuopio
Poikonen, Erkki Antero, insinöörikapteeni, Jyväskylä
Polojärvi, Juha Tapio, kapteeni, Tikkakoski
Puhakka, Pasi Matti, kapteeni, Kajaani
Pyysing, Pertti Antero, tietohallintopäällikkö, Helsinki
Pärnänen, Maria Anniina, ylitarkastaja, Jyväskylä
Q  
R Rajala, Jari Petteri, insinöörikapteeni, Jyväskylä
Ranta, Jere Petteri Pentinpoika, diplomi-insinööri, Tampere
Rantahalvari, Jari Jukka, kapteeni, Rovaniemi
Rantala, Kari Kalevi, tyyppi-insinööri, Tampere
Rask, Sami Markus, kapteeni, Hattula
Rotonen, Anna-Kaisa, erikoistoimintaterapeutti, Oulu
Rytkö, Tero Juhani, kapteeni, Kotka
Räsänen, Marko Antero, kapteeni, Kuopio
S Saarela, Raine Olavi, teknikkokapteeni, Kankaanpää
Saari, Juhana Matti, sotilaspastori, Sastamala
Salo, Markku Tero Ilmari, kapteeni, Kangasala
Samsten, Hannu Ilmari, kapteeni, Järvenpää
Saraniemi, Kauko Yrjö Aleksanteri, kapteeni, Jämsä
Seilo, Tapio Mikael, insinöörikapteeniluutnantti, Naantali
Sihvonen, Hannu Jaakko Olavi, ekonomi, Nurmijärvi
Siiri, Ilkka Heikki Tapani, kapteeniluutnantti, Turku
Sillanpää, Antti Kullervo, erikoistutkija, Espoo
Sivonen, Jiri Mikael, kapteeni, Kuopio
Soikkeli, Pekka Juhani, talouspäällikkö, Helsinki
Sorvari, Semi Mikael, insinöörikapteeniluutnantti, Kirkkonummi
Sutela, Tommi, kapteeni, Helsinki
T Takala, Vesa Antero, kapteeniluutnantti, Lohja
Tiirikainen, Pekka Juhani, insinöörikapteeni, Lahti
Tomukorpi, Hannu Juhani, kapteeniluutnantti, Lieto
Tonteri, Heikki Veli, kapteeni, Mikkeli
Torvinen, Janne Tapani, ylitarkastaja, Espoo
Turja, Timo Artturi, kapteeni, Jyväskylä
Turpeinen, Mika Samuli, kapteeni, Kuopio
Tynkkynen, Ville Risto Einari, kapteeniluutnantti, Helsinki
U Ulvila, Jaakko Tapani, kapteeni, Saarijärvi
Uotila, Mika Petri Tapio, kapteeni, Vantaa
V Valtonen, Mika Markus, kapteeni, Siilinjärvi
Vartiainen, Kavo Tapani, kapteeniluutnantti, Espoo
Vertanen, Tommi Petteri, kapteeni, Muurame
Viertorinne, Mika Juhani, suunnittelija, Jyväskylä
Virtanen, Juha Tapani, insinöörikapteeni, Jyväskylä
Virtanen, Olli-Pekka Markus, kapteeni, Kuopio
Virtanen, Rami Kalevi, kapteeniluutnantti, Helsinki
Vulli, Marko Sakari, kapteeni, Lappeenranta
X  
Y Ylönen, Marko Tapio, kapteeni, Kontiolahti
Z  
Å Åberg, André Johannes, insinöörikapteeniluutnantti, Espoo
Ä  
Ö  
Sammanlagt: 132
Till början
 
Förtjänstkorset av Finlands Vita Ros' orden
A Aho, Tuomo Matti Jaakko, insinööri, Vantaa
Alakörkkö, Mikko Antti Tapani, yliluutnantti, Tampere
B  
C  
D  
E Eloranta, Mikko Ilari, yliluutnantti, Hollola
F  
G Gåpå, Tuula Tellervo, tuotantojohtaja, Riihimäki
H Hahl, Sami Petteri, yliluutnantti, Voikoski
Halme, Jukka Petteri, yliluutnantti, Kankaanpää
Halunen, Timo Kalevi, yliluutnantti, Espoo
Harju, Jaakko Pasi Pekka, yliluutnantti, Valkeakoski
Harle, Katja Jelena, ympäristöasiantuntija, Hämeenlinna
Haukkala, Harri Pentti, yliluutnantti, Kouvola
Heikkilä, Juuso Mikael, yliluutnantti, Kajaani
Heikkilä, Marko Olavi, yliluutnantti, Kankaanpää
Hellsten, Topi Kristian, yliluutnantti, Rauma
Honkanen, Pekka Markus, yliluutnantti, -
Häkli, Maarit Helleka, suunnittelija, Lempäälä
I Immonen, Henri Julius, yliluutnantti, Kouvola
J Jalkanen, Anne Maaret, ICT-järjestelmäpäällikkö, Mikkeli
Jalonen, Markus Tapani, yliluutnantti, Turku
Juntunen, Sari Inkeri, suunnittelija, Klaukkala
Juopperi, Tapani Einari, järjestelmäteknikko, Rovaniemi
K Kenttä, Mauno Tapani, ICT-järjestelmäpäällikkö, Espoo
Keränen, Kalle Antero, yliluutnantti, Ristijärvi
Kettunen, Eijaliisa Annikki, suunnittelija, Vantaa
Kivioja, Miska Johannes, yliluutnantti, Raisio
Koljonen, Jani Tapani, insinööri, Jyväskylä
Koskenranta, Paavo Jaakko, pankinjohtaja, Seinäjoki
Kuntola, Tuomo Ilmari, yliluutnantti, Kurikka
Kyllönen, Juha Matti, projektipäällikkö, Vantaa
Kyllönen, Pasi Päiviö, järjestelmäinsinööri, Jyväskylä
L Laitinen, Satu Katriina, toimitusjohtaja, Pirkkala
Lyytikäinen, Antti Heikki, yliluutnantti, Kuopio
M Mannström, Ulla Marita, kirjastonhoitaja, Äänekoski
Mäkelä, Mika Tapani, yliluutnantti, Kouvola
Mäkelä, Pasi Pekka, suunnittelija, Kouvola
Mäki, Ari Juhani, ICT-järjestelmäpäällikkö, Tampere
Mäkinen, Pasi Valio, insinööri, Tampere
Mäkitalo, Jussi Antero, toimitusjohtaja, Virrat
Mäntyala, Erik Johannes, yliluutnantti, Hanko
Mäntynen, Heikki Juhani, yliluutnantti, Helsinki
Määttä, Erno Markku Olavi, informaatikko, Tampere
Mörä, Arttu Olavi, yliluutnantti, Kangasniemi
N Nilsson, Tommi Ensio Emil, yliluutnantti, Fagervik
O Ojala, Jari Kauko Petteri, yliluutnantti, Helsinki
Ollilainen, Jouni Juhani, yliluutnantti, Nurmes
P Paananen, Eero Jukka Johannes, ICT-erityisasiantuntija, Viitasaari
Palmu, Esa Juhani, yliluutnantti, Kotka
Pehkonen, Jukka Tapio, yliluutnantti, Rovaniemi
Peippo, Henna Tellervo, suunnittelija, Lappeenranta
Pietilä, Olli Tapani, yliluutnantti, Jämijärvi
Puranen, Janne Petteri, yliluutnantti, Siilinjärvi
Pynnönen, Reijo Tapani, insinööriyliluutnantti, Laukaa
Q  
R Ranta, Aarre Juhani, sotilasmestari, Karkkila
Ranta-Kahila, Jenni Karoliina, suunnittelija, Laukaa
Rantala, Kaj Johannes, yliluutnantti, Naantali
Rautaoja, Heikki Juhani, työnjohtaja, Haapajärvi
Renfors, Tommi Johannes, yliluutnantti, Säkylä
Rissanen, Jarno Johannes, yliluutnantti, Kajaani
Ruisniemi, Mika Johannes, yliluutnantti, Lavia
Ryhänen, Pasi Petteri, yliluutnantti, Turku
S Saareks, Teppo Tapani, yliluutnantti, Kotka
Saukkonen, Arttu Markus, yliluutnantti, Rovaniemi
Schleifer, Nina Hannele, kauppatieteiden maisteri, Helsinki
Soijärvi, Hanna Marika, taloussuunnittelija, Kouvola
Suutari, Janne Mikael, yliluutnantti, Kouvola
T Takkinen, Ari Kalevi, ICT-erityisasiantuntija, Jyväskylä
Tervamäki, Armi Inkeri, laboratoriomestari, Haapajärvi
Tilli, Jarkko Ville Martti, yliluutnantti, Kouvola
Tirroniemi, Tony Kristian, yliluutnantti, Toijala
U  
V Vanhatalo, Ari Pekka, yliluutnantti, Janakkala
Veijalainen, Veli-Matti Juhana, yliluutnantti, Ilmajoki
Veikkanen, Jonna Maaria, suunnittelija, Helsinki
Viik, Jani Kristian, yliluutnantti, Kouvola
Virsu, Antti Pekka Tapio, yliluutnantti, -
Virtanen, Pasi Antero, yliluutnantti, Turku
Volanen, Niina Marjukka, talouspäällikkö, Kangasala
Välimäki, Petri Jaakko, yliluutnantti, Vaajakoski
Vänskä, Heikki Antero, yliluutnantti, Kajaani
X  
Y  
Z  
Å  
Ä  
Ö  
 Sammanlagt: 77
Till början
 
Förtjänstkorset av Finlands Lejons orden
A Asu, Jari Tapani, projektipäällikkö, Seinäjoki
B Blomster, Tero Juhani, henkilöstöasiantuntija, Kerava
C  
D  
E  
F  
G  
H Hatakka, Markku Juhani, varastomestari, Lappeenranta
Hietarinne, Iiris Anita, henkilöstösihteeri, -
Hirvenoja, Anna-Liisa, rehtori, Oulu
I Isolehto, Eija Liisa, laboratorioteknikko, Ylöjärvi
J Juoperi, Eila Marjatta, suunnittelija, Äänekoski
K Kaihua, Jouko Juhani, sotilasmestari, Sodankylä
Karjalainen, Turo, insinööriluutnantti, Pöytyä
Ketola, Sari Katriina, osastonhoitaja, Kokemäki
Kinnula, Sami Juhani, luutnantti, Pohjavaara
Kivijärvi, Ulla-Maria, sosiaalikuraattori, Kirkkonummi
Koivisto, Ali Markus, mittausteknikko, Kankaanpää
Koskinen, Pasi Jari Juhani, sotilasmestari, Riihimäki
Kujanpää, Anne-Maria, henkilöstösuunnittelija, Kauhava
Kuurola, Hannele Katariina, toiminnanjohtaja, Mikkeli
Kyllönen, Kielo Annikki, HR-sihteeri, Kajaani
L Laine, Veijo Henrik, sotilasmestari, Sattanen
Lankanen, Timo Antero, luutnantti, Kannusjärvi
Latvala, Ahti Kullervo, ylikersantti, Juankoski
Lehtonen, Tomi Kristian, ICT-erityisasiantuntija, Tampere
Leppälä-Hakala, Heli Kristiina, intendentti, Riihimäki
Luntamo, Sari Hannele, ICT-asiantuntija, Naantali
Lähde, Sari Johanna, suunnittelija, Hämeenkyrö
M Markovaara, Minna Pauliina, tietopalveluasiantuntija, -
Martikainen, Hannu Pekka, seurakuntamestari, lähiesimies, Juuka
Mikkelä, Erika Maria, ICT-erityisasiantuntija, Helsinki
Murtoaro, Esa Rudolf Johannes, sotilasmestari, Lappeenranta
Mäkitalo, Taina Kristiina, toiminnanjohtaja, Pomarkku
N  
O  
P Pajunen, Erja Päivikki, sotilaskotisisar, Kajaani
Parkkonen, Timo Jouni Juhani, ICT-erityisasiantuntija, Mikkeli
Piispanen-Paananen, Saija, suunnittelija, Jyväskylä
Pitkänen, Minna Hannele, henkilöstösihteeri, Helsinki
Pohjolainen, Toivo Olavi, toimitusjohtaja, Masku
Pohjonen, Ahti Ilmari, laatupäällikkö, Espoo
Q  
R Remes, Toini Ilona Annikki, rehtori, Oulu
S Salo, Aarne Mauri Olavi, energiapäällikkö, Parkano
Salopelto, Merja Anita, henkilöstösuunnittelija, Lappeenranta
T Toivonen, Terhi Anneli, henkilöstösuunnittelija, Espoo
Tulisalo, Eeva Talvikki, toimisto- ja viestintäsihteeri, Helsinki
U  
V Vuohelainen, Jarmo Juho Sakari, varastomestari, Yläne
X  
Y  
Z  
Å  
Ä  
Ö  
Sammanlagt: 41
Till början
 
Medalj av I klass med guldkors av Finlands Vita Ros' orden
A Aho, Mervi Hannele, työterveyshoitaja, Helsinki
Alatalo, Kirsi Helena, dokumentoija, Tampere
B Böök, Kaisa, tekstiilityön lehtori, Helsinki
C  
D  
E  
F Fagerström, Mats Eero Olavi, osastovastaava, Tuusula
G  
H Heinäaho, Heli Tuulikki, materiaalisihteeri, Tampere
Heinänen, Jani Henri, varastonhoitaja, Ähtäri
Höök, Matti Onni, valtiotieteen maisteri, Kerava
I  
J Jantola, Eija Anneli, hankintasihteeri, Palokka
Joki, Pirkko Alina, farmaseutti, Pieksämäki
K Kanerva, Tapio Aulis, metsäinsinööri, Kärkölä
Kantokivi, Marja-Liisa, osastosihteeri, Imatra
Kantola, Ari-Pekka Johannes, ylivääpeli, Kankaanpää
Kantola, Eine Tarja Helena, materiaalisihteeri, Turku
Kauppinen, Pasi, varastonhoitaja, Keuruu
Kemppainen, Pekka Juhani, ylivääpeli, Rovaniemi
Keränen, Jouko Olavi, varastonhoitaja, Rovaniemi
Kinos, Ilona Inkeri, tietopalveluasiantuntija, -
Koivisto, Miikael Erik, ylivääpeli, Rovaniemi
Kontio, Ulla Maria, johdon assistentti, Kajaani
Koponen, Sanna Marianne, suunnittelija, Naantali
Korkeamäki, Marjo Anitta, kurssisihteeri, Helsinki
Korkiakoski, Markku, asentaja, Haapajärvi
Korpela, Tuula Mirja Ester, sotilaskotisisar, Hämeenlinna
Koskiaho, Inka Hellevi, työterveyshoitaja, Hamina
Kostamo, Leena Annikki, sairaanhoitaja, Rovaniemi
Kosunen, Reija Annukka, henkilöstösuunnittelija, Raisio
Kovala, Laura Marjatta, hankintasihteeri, Lempäälä
Kujanpää, Heikki Iivari, seurakuntapuutarhuri, suntio, Hämeenkyrö
Kuosmanen, Maire Marjatta, sotilaskotisisar, Lappeenranta
L Lakkala, Jari Juhani, ylivääpeli, Rovaniemi
Lammes, Marit Susanna, ylikersantti, pääluottamusmies, Helsinki
Lauri, Kirsi Hannele, tiedotussihteeri, Hamina
Luukkanen, Kristiina Marjut Anneli, suunnittelija, Jokela
Lähdesmäki, Eero Sakari, varastonhoitaja, Janakkala
Lähteenmäki, Tommi Tapani, asentaja, Riihimäki
Lönnqvist, Kurt Mikael, ylipursimies, Kemiö
M Makkonen, Tomi Antero, ylivääpeli, Kuopio
Mannelin, Arja Birgitta, HR-sihteeri, Kajaani
Manninen, Erkki Jaakko, aluejohtaja, Oulu
Manninen, Leila Anelma, ICT-tukihenkilö, Kajaani
Matikainen, Eija Maarit Kaarina, taloussihteeri, Hamina
Myllylä, Anna-Leena, lehtori, Espoo
Mähönen, Ari Matti, krematorionhoitaja, Lahti
Mönkkönen, Kari Juhani, materiaalisihteeri, Kuopio
N Niemi, Hannu Tapio, varastomies, Kankaanpää
O  
P Paananen, Marja-Terttu, toimistosihteeri, Tikkakoski
Paasilinna, Soile Tellervo, toimistosihteeri, Sodankylä
Pennanen, Mika Esa Matias, ylivääpeli, Hattula
Puttonen, Juha Mikko, varastonhoitaja, Toivakka
Pyy, Sami Jussi, ylivääpeli, Riihimäki
Pänkälä, Marko Tuomas, autonmyyjä, Seinäjoki
Q  
R Raaterova, Siiri Aija Iiris, osastosihteeri, Sodankylä
Ratilainen, Timo Pekka, varastonhoitaja, Liperi
Rauhala, Petri Seppo Juhani, ylivääpeli, Rovaniemi
Rautiainen, Timo Kalevi, ylivääpeli, Äänekoski
Riihimäki, Taru Johanna, varastonhoitaja, Kirkkonummi
Ronni, Jouni Juhani, mekaanikko, Kangasala
S Saalasti, Tea Kristiina, puolustusasiamiehen avustaja, Saksa
Salo, Raimo Juhani, rakennusmestari, Turku
Simola, Reino Kauko Uolevi, autonkuljettaja, Helsinki
T Tarjasalo, Tarja Anneli, hankintasuunnittelija, Hamina
U  
V Vesanen, Anne Margit, projektisihteeri, Jyväskylä
Vienonen-Frigård, Mervi Anneli, siivouspäällikkö, Kokemäki
Vihavainen, Asta Irene, varastonhoitaja, Vantaa
Vihertie, Päivi Eliisa, puolustusasiamiehen avustaja, Ranska
Virtanen, Jarmo Kalevi, asentaja, Turku
Vuorentausta, Jukka Antero, yrittäjä, Forssa
Väisänen, Eeva Anna-Liisa, sairaanhoitaja, Pieksämäki
Wänström, Anders Göran, förrådsmästare, Kimito
X  
Y  
Z  
Å  
Ä  
Ö  
Sammanlagt: 69
 Till början
 
Medalj av I klass av Finlands Vita Ros' orden
A Aho, Sari Susanna, osastosihteeri, Kouvola
Ahola, Hilkka Orvokki, sotilaskotisisar, Renko
Alaruikka, Raimo Vilho Johannes, varastonhoitaja, Sodankylä
Annus, Enrico, vääpeli, Helsinki
Aronen, Reima Antero, vääpeli, Vilppula
B  
C  
D Drockila, Mikael, viestimekaanikko, Tampere
E Eerola, Anna Katriina, johdon assistentti, Tampere
Ekblom, Mikko Petteri, vääpeli, Jämsänkoski
Eriksson, Pia Vuokko Tellervo, sotilaskotisisar, Pekola
F  
G  
H Haapanen, Jari Heikki, vääpeli, Alavus
Hakkarainen, Jouko Matti Kalevi, asentaja, Björkboda
Heikkinen, Marko Tapio, vääpeli, Kuopio
Heikkinen, Tuomas Tapani, vääpeli, Paltaniemi
Heiskanen, Liisa Annikki, rakennusmestari, Kuopio
Hellman, Tero Petteri, vääpeli, Nokia
Hemmilä, Nina Johanna, viestittäjä, Tampere
Hiltunen, Ykä-Veikko, vääpeli, Rovaniemi
Himmelroos, Tanja Maria, arkistosihteeri, Raasepori
Hintikka, Tuomo Tapani, vääpeli, Kouvola
Hujanen, Satu Taina Marita, tiedotussihteeri, Kajaani
Hytinkoski, Suoma Kaarina, myyjä, Rovaniemi
Hyttinen, Pirkko Liisa Anneli, toimistosihteeri, Helsinki
Hyvärinen, Pasi Ilari, vääpeli, Jyväskylä
I Ikonen, Jussi-Pekka, vääpeli, Kouvola
Ikonen, Petri Juhani, vääpeli, Mikkeli
Immonen, Timo Marko Tapani, vääpeli, Sotkamo
J Jauhiainen, Marko Tapani, vääpeli, Jyväskylä
Johansson, Kristian Erik Johannes, vääpeli, -
Jokinen, Jani Marko Juhani, vääpeli, Kouvola
Jokisalo, Pekka Kalle Juhani, vääpeli, Noormarkku
K Karppinen, Janne Samuel, vääpeli, Kajaani
Kauppinen, Juha Petteri, vääpeli, Vaajakoski
Keitaanpää, Tarja Helena, ajojärjestelijä, Kirkkonummi
Kemppainen, Jukka, yliasentaja, Turku
Keskitalo, Sirkka Tuulikki, askartelu- ja vapaa-ajanohjaaja, Kannus
Kiiski, Renja Marja Tuulikki, varastomies, Hamina
Kilkki, Marko Kristian, tietohallintosihteeri, Mäntsälä
Kivistö, Aki Olavi, vääpeli, Toijala
Koivusalo, Kimmo Petteri, vääpeli, Hämeenlinna
Korkalo, Jani Kalevi, vääpeli, Rovaniemi
L Laakso, Pekka Markus, kirjastosihteeri, Haapamäki
Laaksonen, Jarmo Antero, ylipostimies, Pori
Laaksonen, Margit Aino, laadunmittaaja, Uusikaupunki
Lakonen, Teemu Markus, vääpeli, Jyväskylä
Lappalainen, Urho Pekka, pursimies, Espoo
Lehtimäki, Mikko Ilmari, vääpeli, Kuopio
Lehtinen, Timo Tapio, pursimies, Kotka
Leino, Päivi Marianne, varastonhoitaja, Valkeakoski
Leinonen, Marko Juhani, vääpeli, Keminmaa
Leinonen, Matti Eemeli, vääpeli, Jyväskylä
Leppälammi, Juha Pekka, vääpeli, Honkajoki
Lindgren, Risto Juhani, vääpeli, -
Liuski, Henry Antti Olavi, vääpeli, Sotkamo
Loukkola, Anna Kaisa, toimistosihteeri, Helsinki
M Maarala, Jorma Juhani, tekninen kiinteistönhoitaja, Iittala
Malkamäki, Tomi Sebastian, vääpeli, Jyväskylä
Mattila, Erkki Juhani, linja-autonkuljettaja, Vimpeli
Mertamo, Marko Mikael, vääpeli, Kotka
Metsola, Juho Kustaa, pursimies, Kirkkonummi
Mikkonen, Mika Johannes, vääpeli, Pielavesi
Misikangas, Janne Olavi, lentovarustemekaanikko, Rovaniemi
Moisio, Juha Matti, pursimies, Helsinki
Mononen, Kari Tapani, nuorisotyönohjaaja, Hämeenlinna
Myllynen, Anne Maarit, koulutussihteeri, Lappeenranta
Myöhänen, Antti Tapani, vääpeli, Kuopio
Mäkikyrö, Jaana Helena, kurssisihteeri, Kouvola
Mäkiö, Markus Sakari, vääpeli, Siilinjärvi
N Niemelä, Pertti Johannes, vääpeli, Rovaniemi
Niemi, Kaisu Marjatta, konsulentti, Seinäjoki
Niemi, Teemu Aarre Mikael, vääpeli, Kiiminki
Niinisalo, Tommi Kalevi, vääpeli, Turku
Nissilä, Miia Kristiina, varastonhoitaja, Hämeenlinna
Nortokoski, Veli-Matti, varastonhoitaja, Hämeenlinna
Nypelö, Lasse Kalevi, varastomies, Hamina
O Okoye, Erja Anne Orvokki, laitossiivooja, Kouvola
Ontronen, Antti Heikki Aleksi, vääpeli, Kajaani
P Papunen, Niina Jenni Johanna, henkilöstösihteeri, Lappeenranta
Parkkila, Timo, lataamotyöntekijä, Haapajärvi
Peltonen, Kalle Mikko Johannes, asentaja, Hämeenlinna
Penders, Teijo Theodor, korpraali, Rovaniemi
Pesonen, Anna-Mari Hannele, osastosihteeri, Helsinki
Pietilä, Markku Olavi, vanhempi kunnossapitoammattimies, Säkylä
Piipponen, Soile Kaarina, ostaja, Rovaniemi
Pohjola, Eeva Orvokki, varastomies, Lappeenranta
Puonti, Jouko Olavi, varastomies, Hamina
Q  
R Rantanen, Kari Juhani, ajojärjestelijä, Tikkakoski
Rauhala, Jyrki Tapio, varastonhoitaja, Kihniö
Raunisto, Riikka Stiina, toimistosihteeri, Hämeenlinna
Rautio, Erja Anneli, viestittäjä, Tampere
Repo, Antti Olavi, vääpeli, Helsinki
Riikonen, Seija Tuulikki, osastosihteeri, Hämeenlinna
Rissanen, Raimo Kalevi, kiinteistönhoitaja, Tarvasjoki
Ruuska, Annukka Marjaana, toimistosihteeri, Jyväskylä
Räisänen, Arto Juhani, vääpeli, Rovaniemi
Räsänen, Riitta Liisa, toimistosihteeri, Kouvola
S Saarinen, Mikko Antero, vääpeli, Lappeenranta
Salminen, Timo Juhani, vääpeli, Saarijärvi
Salokas, Lauri Juhani, vääpeli, Pirkkala
Seppälä, Ari Petri Ilari, vääpeli, Hämeenlinna
Seppälä, Timo Juhani, pursimies, Piispanristi
Silonsaari, Miikka Samuli, vääpeli, Jyväskylä
Soininen, Markku Tapani, vääpeli, Kyröskoski
Sorjonen, Jani Heikki Juho, vääpeli, Mikkeli
Sotaniemi, Janne Antero, vääpeli, -
Stolt, Tommi Olavi, vääpeli, Jyväskylä
Suopajärvi, Raimo Henrik, varastonhoitaja, Rovaniemi
Syrjälä, Aapo Jussi, asentaja, Alavus
T Takalo-Eskola, Jari Ilkka, järjestelmäasentaja, Kajaani
Tall, Katja Maarit, taloussihteeri, Petäjävesi
Tarkka, Mauri Kalervo, pursimies, Nummela
Toivanen, Cristian, vääpeli, Mahlu
Toivoniemi, Sami Petteri, lataamotyöntekijä, Nivala
Tolppa, Hanna Anneli, varastomestari, Keuruu
Tomunen, Mikko Henrik, vääpeli, Tampere
U  
V Wasse, Niina Irina, toimistosihteeri, Kankaanpää
Vehmas, Matti Mauno Kristian, vääpeli, Laitila
Veijonen, Veli Antti, sähköasentaja, Jyväskylä
Vepsäläinen, Antti-Pekka Emil, vääpeli, Jyväskylä
X  
Y  
Z  
Å  
Ä  
Ö  
Sammanlagt: 118
Till början
 
Medalj av Finlands Vita Ros' orden
A Auramo, Anne-Maria Elisabet, kersantti, Vantaa
B  
C  
D  
E  
F  
G  
H Heikura, Terttu Marja Liisa, laitossiivooja, Kuhmo
Honkakoski, Jussi Tuomas, ylikersantti, Kuopio
Huuskonen, Jukka Tapani, kiinteistönhoitaja, Vantaa
I  
J Julkunen, Arto Mika Juhani, kersantti, Kajaani
Järvelä, Henna Kati Tellervo, ylikersantti, -
K Kahelin, Jukka Olavi, varastonhoitaja, Tikkakoski
Kjellberg, Maarit Liisa Mirjami, sotilasammattihenkilö, Korppoo
Koivisto, Noora Pauliina, ylikersantti, Nokia
Koskinen, Ari Pekko Tapani, sotilasammattihenkilö, Lappeenranta
L Laiho, Salme Marjatta, liikkeenharjoittaja, Laitila
Leppänen, Toni Juhani, ylikersantti, Piikkiö
Lämpsä, Jarno Teijo, varastomies, Kajaani
M Mankinen, Tuomo Jaakko Matias, ylikersantti, Kuopio
Mäenpää, Katri-Helena, tekstiilihuoltaja, Vampula
N Neittamo, Katri Elina, tekstiilihuoltaja, Köyliö
O  
P Parviainen, Tarja Hannele, ylikersantti, Jyväskylä
Pelkonen, Eila Marjatta, myyjä, Kuopio
Q  
R Rastas, Juha Timo Ilmari, ylikersantti, -
Ruuskanen, Tuomo Paavo Petteri, ylikersantti, Kuopio
S  
T Tourunen, Eeva Elina, kersantti, Laukaa
U  
V  
X  
Y  
Z  
Å  
Ä  
Ö  
Sammanlagt: 21
Alla utmärkelsetecken sammanlagt: 659
Till början