suomibanner

Annetut kunniamerkit

Tasavallan Presidentti, Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien suurmestari on päättänyt muina jakopäivinä antaa ansioituneille Suomen kansalaisille seuraavat kunniamerkit:

  

SUURMESTARI 
  
  Suomen Leijonan suurristi
  Torstila, Pertti Juhani, SPR:n puheenjohtaja, VTM, Helsinki
   
  Suomen Leijonan komentajamerkki
  Teir, Barbro Maria, politices magister, Hindhår
   
  Suomen Valkoisen Ruusun mitali
  Torikka, Iida Elina, havaitsija, Inari
Yhteensä: 3 
  Alkuun 
 
ORION 100V
  
  Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki
  Ahomäki, Satu Maarit, johtaja, Lääkeliiketoiminta, Turku
   
  Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki
  Huotari, Olli Heikki, johtaja, Esikuntatoiminnot, Espoo
Koskinen, Mikko Viljami, osastopäällikkö, Espoo
   
  Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki
  Ahtola-Sätilä, Tuula Maria, tutkija, Kauniainen
Järvelä, Päivi Hannele, vastuunalainen johtaja, Laatutoiminnot, Kauniainen
Koivisto, Kari Juhani, tehtaanjohtaja, Oulu
Salo, Harri Elias, laboratoriopäällikkö, Turku
   
  Suomen Leijonan ritarimerkki
  Granvik, Päivi Marjut, operatiivinen johtaja, Espoo
Hamberg, Nina Maria Johanna, vanhempi kehityspäällikkö, Espoo
Happonen, Taina Anita, vanhempi tutkija, Kuopio
Heikkilä, Anne Helena, vanhempi asiantuntija, Mäntsälä
Hänninen, Mervi Salme Elina, laadunvalvontapäällikkö, Turku
Laakso, Sirpa Irmeli, vanhempi asiantuntija, Turku
Luiro, Anne Maria, erikoisasiantuntija, Helsinki
Myllyviita, Sari Marjatta, vanhempi laadunvarmistusasiantuntija, Vaulammi
Wohlfahrt, Gerd Thomas, vastaava tutkija, Helsinki
   
  Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi
  Helle, Martti Antero, laadunvalvonta-asiantuntija, Helsinki
Linna, Marja Kristiina, myyntipäällikkö, Espoo
Raipola, Susanna Maarit, asiantuntija, Helsinki
Seppälä, Jarmo Eero Ilmari, projektijohtaja, Helsinki
   
  Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein
  Haapala, Jari Pekka Olavi, lääke-esittelijä, Kiiminki
Lauronen, Eija Anita, tutkimusavustaja, Espoo
Tenho, Eva Malke, neuvonantaja, Turku
   
  Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali
  Juvani, Eila Eeva Sisko, laborantti, Muhos
Virtanen, Raija Elina Talvikki, prosessinhoitaja, Espoo
   
  Suomen Valkoisen Ruusun mitali
  Järvinen, Sirpa Hannele, linjanhoitaja, Turku
Karlsson, Meeri Marjatta, pakkaaja, Espoo
Yhteensä: 27 
    Alkuun 
 
SOMERON ESA 100V
  
  Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi
  Tamminen, Pertti Sakari, asiakkuuspäällikkö, Somero
   
  Suomen Leijonan ansioristi
  Pomppu, Kalle Kustaa Gabriel, maanviljelijä, Somero
   
  Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein
  Oksanen, Matti Johannes, yrittäjä, Somero
Yhteensä: 3 
  Alkuun 
 
VALKONAUHALIITTO 110V
 
  Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali
  Laitinen, Aune Kyllikki, ompelija, Mikkeli
Nykänen, Päivi Sinikka, toimistosihteeri, Mikkeli
   
Yhteensä: 2 
 Alkuun 
 
SATAKUNNAN OSUUSKAUPPA 100V
  
  Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki
  Tuomi, Harri Juhani, toimitusjohtaja, Rusko
   
  Suomen Leijonan ritarimerkki
  Kaartinen, Jussi Sakari, market- ja tavarakaupan toimialajohtaja, Rauma
   
  Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi
  Arvo, Petri Kalevi Tapio, toimitusjohtaja, Tammela
Hirvola, Lauri Tapio, talousjohtaja, Pori
Kakko, Pekka Juhani, matkailu- ja ravitsemistoimialan toimialajohtaja, Pori
Nurmi, Janne Juhani, Prisma-johtaja, Pori
   
  Suomen Leijonan ansioristi
  Hokkanen, Timo Antero, myyntijohtaja, Pori
Huhtamaa, Päivi Anneli, henkilöstöpäällikkö, Rauma
Mettälä, Leena Marjatta, viestintäpäällikkö, Pori
Santavuo, Heikki Juhani, Satakunnan Osuuskaupan hallituksen jäsen, Pori
   
  Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein
  Laaksonen, Pekka Lennart, teknisen palvelun päällikkö, Nakkila
Lehtonen, Rami Petteri, myyntipäällikkö, Kankaanpää
Mäkinen, Paula Marita, S-market-ryhmäpäällikkö, Ulvila
Perttula-Vuori, Merja Tuulikki, ryhmäpäällikkö, Pori
Setälä, Tuula Kaarina, Satakunnan Osuuskaupan hallituksen jäsen, Kokemäki
Sippola, Anja Elina, palvelupäällikkö, Pori
Smedberg, Timo Juhani, Volvo-tuotepäällikkö, Rauma
Vahala, Jouni Jaakko, ryhmäpäällikkö, Pori
Vanhatalo, Jyrki Olavi, myyntipäällikkö, Pori
Velhonoja-Tushi, Anne, asiakkuuspäällikkö, Pori
   
  Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali
  Jalonen, Ari Tapio, varaosavastaava, Vanha-Ulvila
Joutsenlahti, Marjo Irja Marjatta, myynti-palveluvastaava, Pori
Kallela, Eija Irmeli, pääkirjanpitäjä, Pori
Karunen, Päivi Marjatta, myymäläpäällikkö, Sastamala
Leino, Päivi Hellevi, myynti-palveluvastaava, Harjavalta
Leppänen, Anita Anelma, myynti-palveluvastaava, Kankaanpää
Lietepohja, Heikki Jalmari, automyyjä, Eura
Markki, Olli Juhani, automyyjä, Huittinen
Salonen, Reija-Liisa, myynti-palveluvastaava, Pori
Syvänne, Satu Katriina, palkanlaskija, Pori
   
  Suomen Valkoisen Ruusun mitali
  Aurén, Merja Hannele, myyjä, Pori
Haapala, Seppo Olavi, mekaanikko, Pori
Haverinen, Ari Tapani, mekaanikko, Huittinen
Juntunen, Pirjo Anneli, myyjä, Pori
Kortesmaa, Irina Kyllikki, myyjä, Kankaanpää
Leppäniemi, Pirjo, myyjä, Pori
Mastomäki, Tellervo, myyjä, Lavia
Mäkelä, Taru Marika, myyjä, Huittinen
Ojala, Jukka Pekka, varastomies, Pori
Pohjola, Irja, myyjä, Pori
Ruohonen, Ritva Tellervo, myyjä, Kokemäki
Wallin, Tuija Tuulikki, myyjä, Pori
Yhteensä: 42 
  Alkuun 
 
AGRONOMILIITTO 120V
 
  Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki
  Halinen, Ilmari, toimitusjohtaja, Helsinki
Jern, Nils Mikael, verkställande direktör, Esbo
Wallin, Jyrki Tapio, toiminnanjohtaja, Helsinki
   
  Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki
  Seppänen, Mervi, maataloustieteiden maisteriohjelman johtaja, Myrskylä
   
  Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi
  Alatalo, Timo Veli, toimitusjohtaja, Kuopio
Martikainen, Jaana, ravitsemusterapeutti, Vantaa
   
  Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali
  Rissanen, Päivi, taloussihteeri, Espoo
   
Yhteensä: 7 
 Alkuun 
 
FINLANDS RIDDARHUS 200 ÅR - SUOMEN RITARIHUONE 200V
  
  Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki
  Aminoff-Winberg, Johanna, riddarhusgenealog, Helsingfors
   
  Suomen Leijonan ansioristi
  Peräsalo, Gunilla Helena, amanuens, Lojo
   
  Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein
  Erdman, Set Folke, redaktionsassistent, Helsingfors
Saxén, Monica Christianne, riddarhuskanslist, Helsingfors
   
  Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali
  Grönlund, Christer Tapio, riddarhusvaktmästare, Helsingfors
Yhteensä: 5 
  Alkuun